SAVORAS Tanışma, Teknoloji ve Proje Toplantısı

SAVORAS Savunma Teknoloji İnovasyon Danışmanlık San. Ve Tic. İle ANESİAD Anadolu Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin icra ettikleri Tanışma, Teknoloji ve Proje Toplantısı İMECE Yatırım Organizasyon A.Ş. ‘ nin konferans salonunda yapıldı.

 

SAVORAS/ANESİAD

Tanışma, Teknoloji ve Proje Toplantısı

           

           

MİLLÎ SEFERBERLİK

PROJE, ÜNİVERSİTE, SANAYİ (ÜRETİM) OMUZ OMUZA…

 

            SAVORAS, Savunma Teknoloji İnovasyon Danışmanlık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve ANESİAD, Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği, proje yapanlarla, üniversitelerden Bilim İnsanlarını ve işadamlarını bir araya getirdi. Tanışma ile başlayan toplantı tam bir çalıştaya dönüştü.

            Toplantıya kardeş Kazakistan ve Azerbaycan’dan da konuklar katıldı.

 

            Çalıştay, İMECE YATIRIM AŞ. ev sahipliğinde İstanbul’daki Genel Merkezlerinde yapıldı.

            Programa Doç. Dr. E. Tümamiral Cihat YAYCI da konuk oldu. Mavi Vatan’ımızın sınırlarını ve denizlerimizdeki haklarımızı yazılı hâle getiren Emekli Amiral Cihat YAYCI ilgi odağı oldu.

 

Yerli Üretimi Geliştirmek, Millî Menfaatlerimize Katkı Sağlamak

 

            SAVORAS ortaklarından ve ANESİAD, Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Coşkun ALAY’ın açış konuşması ile başlayan çalıştay Doç. Dr. Cihat YAYCI’nın selamlama konuşması ile sürdü. Konuşmasında; “Çalışmanın çok doğru olduğunu, Bahçeşehir Üniversitesi ve öğrencileri ile proje sunabileceklerini anlattı. Bu gayretlerin boşa çıkmaması, sonuç alınabilmesi için bürokrasi ve diğer engellere aldırmadan Devlet ve Millet menfaati için fedâkarlıkla çalışılması gerektiğini” söyledi.

            İMECE YATIRIM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlhan SOYLU, “İMECE YATIRIM’ın ARGE ve Millî Proje gayretlerine gerek maddî, gerek fizikî olarak destek vereceğini” ifâde etti. Ayrıca İTO ve MÜSİAD’ın da gayretlerinin koordine edilmesinin uygun olacağını, imkânların birlikte değerlendirilmesinin elzem olduğunu ifâde etti.

 

Yoğun bir Çalıştay oldu

            Çalıştay SAVORAS AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı E. Yb. Halil MERT’in yaptığı açıklama ve devamında da kendi yönetiminde tam gün sürdü.

            İstanbul Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, özel grup ve şirketlerden gelen projeler konuşuldu. Projelerde Füze motor ve yakıtı, otomasyon, yazılım ve yazılım güvenliği, enerji çözümleri ile ilgili çalışmalar dikkat çekti.

            Programa Ankara’dan katılan Epenek Savunma Ortaklarından E. Alb. Ediz EKİNCİ ve E. Alb. İbrahim DİPİOĞLU da, “İdeallerimizi ve sorumluluklarımızı hatırlattınız, bizi de motive ettiniz. Bizler de gerek ordumuzun ihtiyaçları gerek Pazar bulma konusunda NATO’nun tedârikçi firmalarından biri olarak özveri ile çalışacağız. ” diyerek sunulan Füze motoru ve yakıtı projesine maddî destek sözü verdiler.

            Türkiye Siber Güvenlik Federasyonu Ankara Firma İlişkileri Birim Başkanı E. Kur. Alb. Evren ÇALIKOĞLU da; “Siber güvenliğin devlet kurumları ve işletmeler açısından önemini, siber saldırılara karşı her seviyede alınması gereken tedbirleri, Türkiye’de hangi aşamada olduğumuzu” anlattı. Siber Güvenlik Federasyonu ile ilgili bilgi verdi.

 

En çok işadamları heyecanlandı…

            Toplantıya katılan işadamları, yeni projelerin paydaşı ve yatırım ortağı olmak istediklerini ifâde ettiler. ANESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Şevket TABAŞ, “Büyük bir heyecanla önümüze projelerin incelenip konmasını bekliyoruz. Üretici arkadaşlarımızın üretim bantları ve fabrikalarındaki teknik sorunların çözülmesinde ve verimin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi, kaliteye dönük katkıların sağlanacağı teknolojik yenilikler için bir ARGE ve Proje İncele, Danışmanlık ve Bilim Kurulu’nun oluşturulmasını” teklif etti.

            Toplantıya katılan konuklardan Düzce ANESİAD Temsilcisi Avukat Muhammed Alper MERT ise; “İlim Çin’de dahi olsa alınız, İlim Müslümanın yitik malıdır.” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Merhum Mustafa Kemal de “İlim ve fenne bigâne kalan onun ateşinde yanar.” diyor. Bilelim ki, Necip Fazıl’ın ifâdesi ile “Ham yobaz kaba softayı, emperyalizmi, kısaca karşımıza çıkan her türlü engeli yenmekten başka çaremiz yoktur. Hamâset dostumuz değildir. Kader gayrete aşıktır. Bu toplantı dilerim işâret fişeğimiz olur.” diyerek katılımcıları duygulandırdı.

 

ANESİAD TEKMER ve Teknoloji Transfer Ofisi kurulacak..

            Çalıştay sonucunda projelere tam destek verilmesi, TEKMER ve Teknoloji Transfer Ofisi kurulmasına karar verildi.

            SAVORAS AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Halil MERT’in çalıştay sekreteryasını oluşturdu.

            Kapanış Konuşmasını ANESİAD Başkanı Coşkun ALAY yaptı. Katılımcılara teşekkür eden Coşkun ALAY, “Ülkemizin coğrafî konumu, târihî süreç, kuşatılan coğrafyamız bizi her seviyede, planlı, programlı, koordinasyon içinde ve çok çalışmaya yöneltmiştir.

            Bu toplantının amacı; Arge ve proje yapanlarla, onları yetiştirip yönlendirecek akademisyen ve hocalarımızla, işadamlarını bir araya getirmekti. Amaç hâsıl oldu.

            Bürokrasi, iletişim, projenin devletçe desteklenmesi, işadamlarının, sanayi ve üretimin sisteme sokulması, uluslararası pazarlara ulaşma, referans oluşturma, proje güvenliği… sorunlar yumağı gibi görünen bu başlıklar birlikte çözümün birer parçasına dönüşebilir. Oluşacak hız, performans ve bilgi paylaşımı rekâbetin acımasızlığını ve baskısını yenmemize katkı sağlar.” dedi. Devamında da, “Bu güne emek veren değerli Yönetim Kurulu Üyelerimize ve SAVORAS’ın çalışanlarına, en önemlisi de ev sahipliği yapan İMECE YATIRIM’a da şükranlarımı sunarım. Çalışmamızın devlet ve milletimize, insanlığa hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

            Toplantı katılanlarla yenen akşam yemeği ile son buldu.